Školstvo a vzdelávanie

Vzdelávaniu detí a dospelých sa intenzívne venujem posledných 10 rokov. Som presvedčená, že škola má prinášať vedomosti cez samostatné objavovanie a radosť z učenia. Vo vzdelávaní nesmú chýbať inovácie, IKT, aktívne učenie sa a neustála práca na sebe.

Pokiaľ je Vašou profesiou učiteľstvo, na tejto stránke nájdete inšpiráciu a tipy pre vyučovanie aj pre svoj osobný rast v profesii učiteľa.

  • Ako by malo vyzerať aktívne učenie (sa) v škole?

    Téma aktívneho učenia (sa) je stále vysoko aktuálna. Je to cesta, akou je potrebné v školách ísť. Kvôli žiakom, nám učiteľom, kvôli budúcnosti všetkých. Aktívne učenie (sa) nám otvára možnosti ako vytvvoriť hodnotné a podnetné prostredie na učenie sa detí, žiakov, či študentov. Prostredie, ktoré podporuje rozvoj komunikačných schopností, diskusie, kritického myslenia a celkovo všetkých……

    čítať viac…


  • Čo je European Schoolnet a ako nám môže pomôcť vo vzdelávaní

    Rada by som Vám predstavila jednu z najdôležitejších organizácií v oblasti vzdelávania a implementácie inovácií vrámci Európy. Je ňou European Schoolnet . Ide o  neziskovú organizáciu sídliacu v Bruseli, ktorá združuje 43 európskych ministerstiev školstva. Jej cieľom je prinášať inovácie vo vzdelávaní ministerstvám, školám, učiteľom, vedcom a partnerom v priemysle. Úlohou European Schoolnet je podporovať zainteresované strany……

    čítať viac…


  • Trieda budúcnosti / Future Classroom Lab

    Jednou z najinšpiratívnejších skúseností bola moja návšteva Triedy budúcnosti v Bruseli . Dostala som sa tam cez NSS, ktorá zastrešuje eTwinning na Slovensku. Okrem vzdelávaní a pomoci s tvorbou eTwinningových projektov, ponúka NSS možnosť absolvovať bezplatne rôzne konferencie a workshopy. Práve v ich ponuke medzinárodných podujatí som našla Future Classroom Lab workshop, na ktoré som sa prihlásla a kde ma následne vybrali.……

    čítať viac…


  • Najužitočnejšie aplikácie na vyučovanie matematiky

    Ako učiteľka matematiky som mala možnosť vyskúšať rôzne aplikácie v rôznych etapách vyučovacieho procesu. Stretla som sa s aplikáciami, ktoré som použila raz a už som sa k nim nevrátila. Aj to sa stáva. Nie všetko, čo stiahnete a vyskúšate si aj obľúbite. V tomto článku vám však priblížim tie, ktoré využívam pravidelne a sú super. Aplikácie som pre lepšiu prehľadnosť……

    čítať viac…


  • Kahoot! – úžasná aplikácia, ktorú milujú moji žiaci a aj ja!

    Jedna z najjednoduchších a zároveň vysoko efektívnych aplikácií je Kahoot!. Je to forma kvízu, ktorý si môžeme pripraviť na mieru, podľa preberaného učiva, alebo si vyhľadať už vopred pripravené kvízy. Zapadá do kategórie aplikácií, ktoré využívame pre formu vyučovania označovanej ako „Gamification“. Umožňuje zopakovať učivo na úvod hodiny alebo na záver tematického celku,  preopakovať alebo zdiagnostikovať úroveň……

    čítať viac…


  • iPad na vyučovaní – moje začiatky

    K možnosti využívať iPad ako súčasť vzdelávania žiakov som sa dostala v roku 2015. Na našej škole sa vždy vyžívali inovatívne metódy a práve v danom roku padlo rozhodnutie, že postupne implementujeme iPady do vzdelávacieho procesu. Do školy sa zakúpili iPady pre učiteľov aj žiakov, absolvovali sme niekoľko externých školení a nezostávalo nič iné, iba začať. Bola to pre……

    čítať viac…


  • Ako začať pracovať s iPadom (tabletom) na vyučovaní – 2.časť

    V článku Ako začať pracovať s iPadom (tabletom) na vyučovaní – 1.časť sme prešli základmi, ako začať úspešne využívať iPad na vyučovaní. Zatiaľ sme sa pozreli iba na  „hotové“ a hneď využiteľné možnosti. Keďže ste sa už v práci s iPadom posunuli a darí sa vám ho so žiakmi využívať, je čas posunúť sa ďalej. Pokračujem……

    čítať viac…


  • Ako začať pracovať s iPadom (tabletom) na vyučovaní – 1.časť

    V tomto článku sa budem venovať postupu ako môžete úspešne zaviesť  iPady do vyučovania. Tento „návod“ je  možné využiť nie len pre iPady, ale pre akékoľvek tablety. Je potrebné však mať na pamäti, že nie všetky aplikácie sú dostupné pre všetky typy tabletov. Možností, ako využiť iPad v triede je neskutočné množstvo. Môže sa zdať,……

    čítať viac…


  • Ako sme počas koronavírusu vzdelávali ONLINE

    Prišla z čista – jasna. Korona. Zrazu sa zastavil svet.  Školy, učitelia, žiaci a ani rodičia neboli na túto situáciu pripravení. Videli sme, ako sa niektorí rodičia, učitelia alebo celé školy trápili, snažili a bojovali. Niektorým školám sa podarilo postupne nájsť svoj systém online vzdelávania. Väčšinou však išlo o zadávanie tém a úloh, ktoré žiaci musia vypracovať spolu s rodičmi.……

    čítať viac…